Rodičovství jako zdroj energie

Jedno všední ráno, probudila jsem se dřív než moje dcerka a hned mi hlavou běžela spousta myšlenek. Především na to, co všechno bych mohla stihnout ještě předtím, než se malá vzbudí. Třeba dát si sprchu, v klidu se nasnídat, dopsat rozepsaný článek, zacvičit si, dát prádlo do pračky, najít 2min na kratičkou meditaci…. STOP

Spousta dalších aktivit se užuž drala do fronty v mé mysli a nedočkavě se hlásila o pozornost. A pak jsem se podívala na malou, jak v klidu spí a oddychuje, hrudníček se jí zlehka zdvihal a na tváři měla blažený výraz. Vypadala tak klidně a spokojeně. Žádné vrásky, žádný stres. Jemně si ze spánku pomlaskávala, asi se jí zrovna něco zdálo….

Najednou se i můj dech zklidnil, rozvířená mysl se vyprázdnila, tělo se uvolnilo. Uvědomila jsem si, že není proč ani kam spěchat. Že tohle je ta nejdůležitější chvíle na světě. A tak jsem byla u toho, když otevřela oči a usmála se na mě. Potom se posadila na posteli, protáhla se a svojí malou ručkou mě pohladila po tváři. Jakoby tím říkala: “Dobré ráno, mami, ráda tě vidím…” To ráno jsme v klidu vstaly, dokonce jsem zvládla i sprchu, snídani a prádlo bylo taky vyprané. A mezitím, co si dcera v klidu hrála na koberci, jsem dopsala i rozepsaný článek.

Právě se nám podařilo být tady a teď. Vůbec to nebylo složité, stačilo se jen zastavit a v klidu dýchat. Pozornost se soustředila jen na to, co je právě přede mnou, na to co vidím, slyším a můžu cítit. I to je jedna z mental fitness dovedností. Díky tomu jsem mohla vnímat jemnou strukturu kůže mé dcery, její výraz v obličeji, sotva znatelné pomrkávání očních víček i chvění řas. Vnímala jsem její jemné vlásky, jejich barvu, i to jak jí lehce padají do očí… Místo stresu mě zaplavila vlna energie a vděčnosti za to, že jsem máma. Únavu vystřídala radost z toho, že jsme a že jsme spolu. Celé to trvalo sotva pár minut a čerpaly jsme z toho po zbytek dne. Tak velký účinek tohle krátké zastavení mělo.

Možná vás teď napadá, že je to všechno hezké, ale tak trochu sci-fi. Že si prostě nemůžete dovolit ráno jen tak vylehávat. Věřte, že o vylehávání tady vlastně vůbec nejde. Není to tak dávno, co jsem si myslela to samé a hledala cesty k větší životní rovnováze. Teď už vím, že to může být jinak a že stojí zato tyto dovednosti rozvíjet, posilovat a nejen z rodičovství mít díky tomu nevyčerpatelný zdroj energie. 

O své zkušenosti se s vámi podělíme na některé z našich online akcí, termín vybírejte dle věku vašich dítek